czwartek, 26 lutego 2015

Goodyear i Dunlop dominują w testach opon letnich GTÜ

Rosnąca temperatura oraz prognozy pogody zapowiadające rychłe nadejście wiosny powodują, że coraz więcej kierowców zaczyna myśleć o zmianie opon na letnie. Jaki model wybrać? W podjęciu tej decyzji mogą pomóc najnowsze wyniki testów opon letnich, przeprowadzonych przez Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (GTÜ).


Jak co roku, GTÜ we współpracy z niemiecką organizacją drogową ACE Auto Club Europa i Austriackim Stowarzyszeniem Motoryzacji ARBO opublikowało wyniki testów porównawczych kilkunastu (w tym przypadku 12) opon letnich w popularnym rozmiarze 205/55 R16. Produkty oceniano pod kątem kilku kryteriów, uwzględniając bezpieczeństwo na mokrych i suchych nawierzchniach, a także stosunek jakości do ceny. Eksperci, zauważyli, że znacznie wzrosły ceny większości opon, ale mimo to warto zapłacić więcej za dobry produkt.

Zwycięzcą testu okazała się opona Goodyear EfficientGrip Performance, która zdobyła 153 na 190 możliwych punktów. Opona ta wyróżniła się na tle konkurencji głównie niskimi oporami toczenia i hamowaniem na mokrej nawierzchni. Bardzo dobrze wypadła również opona Dunlop Sport BluResponse, szczególnie w jeździe po okręgu na mokrej nawierzchni. Opona ta zajęła ostatecznie w rankingu ex aequo drugie miejsce (razem z Continental ContiPremiumContact 5), z zaledwie jednym punktem straty do lidera i uzyskując notę „gorąco polecanej”. Oba produkty Grupy Goodyear uzyskały też rekomendację „wartych swojej ceny”. Czwarte miejsce natomiast zajęła opona Pirelli Cinturato P7 Blue, która zamknęła stawkę opon szczególnie polecanych.


Poniżej zamieszczam krótką charakterystykę opon Goodyear i Dunlop.

Goodyear EfficientGrip Performance - to opona high performance do samochodów o wysokich osiągach charakteryzująca się bardzo dobrym zachowaniem na mokrej nawierzchni oraz niskimi oporami toczenia. Posiada ocenę A w kategorii przyczepności na mokrej nawierzchni i ocenę B pod względem efektywności paliwowej w ramach europejskiego systemu etykietowania opon. Jeśli chodzi o trzecie kryterium, czyli hałas zewnętrzny, opona EfficientGrip Performance uzyskuje jeden z najniższych poziomów hałasu wśród dostępnych na rynku opon w tym zakresie rozmiarów.


Dunlop Sport BluResponse jest oponą letnią klasy high performance do aut osobowych. Oferuje imponujące osiągi, takie jak doskonałą przyczepność na mokrej nawierzchni, wysokie przebiegi i wysoką efektywność paliwową. Zawartość polimerów w mieszance bieżnika tej opony, dotąd stosowanych głównie w ogumieniu do sportów motorowych, powoduje lepsze dostosowanie opony do nawierzchni. Dzięki temu opona ma lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni i lepsze parametry hamowania. Ogumienie to uzyskało europejską klasę B w zakresie efektywności paliwowej i A w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni.


8 komentarzy:

 1. Bardzo dobry artykuł i warto się z nim zapoznać przed wyborem ogumienia po zimie.

  OdpowiedzUsuń
 2. No ja bardziej stawiam na Dunlop zresztą sam takich używam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dunlopy są świetne sp sporty trzymają się drogi jak ta lala, ale w ostatnim sezonie zakupiłem yokohamy sdrive i oprócz jednej wady są średnio głośne są pewne jak żadne inne opony.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również jeździłem na Dębicach ze względu na cenę, ale rok temu zamówiłem Dunlopy na http://www.feuvert.pl ze względu na promocję i jestem bardzo zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również zamówiłem opony na feuvert ale ich wyrób, wychodzą taniej niż Dunlopy a komfort jazdy porównywalny. Polecam na przyszłość http://www.feuvert.pl/okazje/tanie-opony-letnie-i-zimowe-283.html

  OdpowiedzUsuń
 6. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne porównanie najwyższej półki w kwestii opon. Już kilka razy miałem przyjemność jeździć na tych oponach, polecił mi je wulkanizator, i komfort jazdy zdecydowanie przewyższa inne marki. Ale same opony to nie wszystko, trzeba je jeszcze dobrze wymienić i wyważyć, aby nie biły na felgach aluminiowych. Dlatego na wyposażeniu wulkanizacji musi znaleźć się montażownica do opon, wyważarka i wiele innych profesjonalnych urządzeń, które umożliwią dokładne przełożenie opon. Myślę, że to także jest niezwykle istotne, by posiadać dobrego wulkanizatora.

  OdpowiedzUsuń