niedziela, 8 marca 2015

Megafabryki - Szklana Manufaktura w Dreźnie

Szklana Manufaktura to jedna z niewielu fabryk, w której można obserwować z bliska proces produkcji samochodów, a konkretnie luksusowej limuzyny koncernu Volkswagen - Volkswagena Phaetona.


Budowę fabryki rozpoczęto w 1999 roku, natomiast oficjalne otwarcie miało miejsce 11 grudnia 2001 roku. Budynek położony jest na skraju dużego parku (Grosser Garten), co oczywiście wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz liczne protesty nie kogo innego jak ekologów.
W celu zmniejszenia obciążenia środowiska zanieczyszczeniami i tym samym uspokojenia zapędów ekologów, zredukowano ruch kołowy do fabryki do minimum i dlatego część podzespołów niezbędnych do montażu jest dowożona specjalnymi tramwajami.
Ciekawostką jest to, że Phaeton w sporej większości składany jest za pomocą ludzkich rąk z minimalnym udziałem maszyn.
W latach 2005-2006 fabryka w angielskim Crewe nie nadążała z produkcją Bentleya Continental Flying Spur, dlatego uruchomiono produkcję tegoż samochodu w Szklanej Manufakturze.

Kolejną ciekawostką jest fakt, iż Foyer (duża sala) fabryki wykorzystywane jest jako sala koncertowa i sala wystawowa, ponadto na zewnątrz fabryki również odbywają się duże koncerty. Także nie dość, że fabryka jest naprawdę efektowna, to również jest bardzo efektywna:-) W 2011 roku na dziesięciolecie istnienia fabryki dokonano podsumowana, w którym zamieszczono informację o liczbie wyprodukowanych samochodów (60 tysięcy).

Jeśli ktoś jest chętny i chciałby odwiedzić fabrykę produkującą luksusowego Phaetona, to nie musi się martwić cenami. Wstęp kosztuje jedynie 5 euro, a sam parking znajdujący się przed budynkiem jest bezpłatny dla zwiedzających (w innym przypadku kosztuje 15 euro).
Jeśli ktoś natomiast chce przeznaczyć znacznie większe pieniądze na zwiedzanie fabryki, czyli na zakup Phaetona, to wystarczy, że umówi się na spotkanie, gdzie pracownik przedstawi mu dokładną specyfikację jaką może sobie zamówić, a później przyszły nabywca krok po kroku może oglądać jak to konkretne autko jest montowane...

I na sam koniec może cieszyć się z samochodu, który nie dość, że jest mega luksusowy, to w dodatku jest ręcznie składany i jego każdy, nawet ten najmniejszy detal jest dopracowany do perfekcji, a to jest właśnie bezcenne.


4 komentarze:

 1. Super nowoczesna fabryka. aż by się chciało tam pracować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez wątpienia jest to jedna z najciekawszych fabryk tego typu:-)

   Usuń
 2. Ciekawe czy tam też zaniżają normy emisji spalin...

  OdpowiedzUsuń
 3. podoba mi się tu nie sądziłam że wciągnie mnie czytanie blogów

  OdpowiedzUsuń